Free songs
Raksts publicēts www.delfi.lv
http://www.delfi.lv/bizness/budzets_un_nodokli/mikrouznemumu-nodokla-likme-paliks-9-lemj-saeima.d?id=45543434
 
Pirmajos trīs uzņēmuma darbības gados mikrouzņēmumu nodokļa likme būs 9%, ceturtdien konceptuāli lēma Saeima.

Pirmajā lasījumā atbalstītie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā paredz, ka pirmajos trīs darbības gados uzņēmumam, kura apgrozījums ir no 7000,01 līdz 100 000 eiro, mikrouzņēmumu nodokļa likme ir 9%. Savukārt no ceturtā darbības gada mikrouzņēmumu nodokļa režīmā šī likme tiek noteikta 12% apmērā.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (V) debatēs gan uzsvēra, ka vēl jāatrisina vairākas problēmas, piemēram, ja darbinieks visu mūžu strādā tikai mikrouzņēmumā, viņš nopelnīs vidējo pensiju vien 45,2 eiro apmērā, kas ne tuvu nesasniedz valsts noteikto intervences līmeni, kas ir ap 130 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli, ne arī minimālo pensiju, kas pašlaik ir 70 eiro

“Tātad, lai garantētu minimālo vecuma pensijas apmēru, tas būtu jādara uz pārējo nodokļu maksātāju rēķina,” atzina Šadurskis.

Tāpat mikrouzņēmumos strādājošie faktiski nav apdrošināti ne pret vienu no sociālās apdrošināšanas sistēmā paredzētajiem riskiem. “Vienkārši runājot, viņi nedrīkst vai nevar atļauties slimot, laist pasaulē bērnus, zaudēt darbu, un vecumdienās viņus gaida trūkums un posts,” viņš atzina, uzsverot, ka likumprojekts vēl tiks uzlabots.

Tostarp saistībā ar sociālajām garantijām tiek rosināts apsvērt iespēju noteikt minimālo sociālās apdrošināšanas līmeni, piemēram, 122 eiro apmērā neatkarīgi no uzņēmuma nodokļa režīma.

Tāpat iecerēts diskutēt, vai iespējams definēt kritērijus, lai uzņēmumi arī pēc trīs gadu perioda varētu saglabāt 9% likmi – tas varētu attiekties uz uzņēmumiem, kas nevēlas tālāk attīstīties, bet veiksmīgi strādā savā nišā, skaidroja Šadurskis. Valdībai plānots uzdot izstrādāt noteikumus, nosakot nozares, kurām varēs piemērot mikrouzņēmumu nodokli.

Jau vēstīts, ka Saeima 2013.gadā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pakāpeniski palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi līdz 15% 2017.gadā. Pašlaik mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir 9%, bet apgrozījumam virs 7000 eiro – 11% gadā. 

Mikrouzņēmumu nodokļa paaugstināšanu asi kritizē uzņēmēji, pret to iebilst arī Ekonomikas ministrija